HESABIM
Üye Ol

Erzurum’lunun Misafir Perverliği “YATSILIK TÖRE, O DA OLMİYA GÖRE”

Erzurum’lunun Misafir Perverliği “YATSILIK TÖRE, O DA OLMİYA GÖRE”

eskide insanlar yaya veya atlı yolculuk yapar akşamlarıda rastladıkları köyde konaklarlarmış. köylerdede misafir perver insanların konakları olur bunlar allah rızası için misafir agırlarlarmış. KENDİLERİ SIKINTIDA OLDUGU HALDE KAPILARINI ALLAH MİSAFİRLERİNE YOLCULARA KAPATMAMIŞ MİSAFİRLERİNİ GÜLER YÜZLE HOŞ SOHBETLE AGIRLAMIŞLARDIR. ERZURUM BÖLGEMİZDE ANLATILAN GÜZEL BİR HİKAYE 1. dünya savaşı sonrasında halkta kıtlık ve yoksulluk oluşmuş Yiyecek ekmek...

Haberin Tarihi: 16 Eylül 2013 - Okunma Sayısı:970 defa okundu.

eskide insanlar yaya veya atlı yolculuk yapar akşamlarıda rastladıkları köyde konaklarlarmış. köylerdede misafir perver insanların konakları olur bunlar allah rızası için misafir agırlarlarmış.

KENDİLERİ SIKINTIDA OLDUGU HALDE KAPILARINI ALLAH MİSAFİRLERİNE YOLCULARA KAPATMAMIŞ MİSAFİRLERİNİ GÜLER YÜZLE HOŞ SOHBETLE AGIRLAMIŞLARDIR.

ERZURUM BÖLGEMİZDE ANLATILAN GÜZEL BİR HİKAYE
1. dünya savaşı sonrasında halkta kıtlık ve yoksulluk oluşmuş Yiyecek ekmek giyilecek elbise bulmakta zorlanmış bölgenin insanları kendi ekip biçtikleri ile geçimlerini zar zor sagladıkları bir zamanda yolcunun biri akşam vaktı bir köye ugramış .konaklamak için yer sormuş köylüler konak odasını göstermişler . konak sahibi misafiri buyur etmiş yer göstermiş halhatır sormuş velhasıl sohbet uzamış. bu arada misafirin karnıda ac nasıl etsemde yemek istesem diye düşünmüş.sohbet arasında “” ah bizim eller bizim eller bizim ellerde yatsılık yerler””demiş. tabi lafı anlayan konak sahibi bakmış evde ikram edecek birşey yok oda demiş “”” ah bizim eller bizimeller burada bir yel esti yatsılıgı kökünden kesti “””

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın