HESABIM
Üye Ol

ögüdü ver alana , gursagında galana….

Haberin Tarihi: 11 Eylül 2013 - Okunma Sayısı:1563 defa okundu.

Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:

Muhakkak ki, Allahü teâlâdan korkan nasîhat alacaktır. (A’lâ sûresi: 10)

Din nasîhattir. (Hadîs-i şerîf-Miftâh-ül-Cenne)

Nasîhat vermek dînimizin birinci vazîfesidir. (İmâm-ı Gazâlî)

Nasîhat vermek kolaydır. Nasîhati kabûl etmek güçtür. Çünkü, nefislerine uyanlara, dünyâ zevklerinin peşinde koşanlara, nasîhat acı; haramlar ise tatlı gelir. (İmâm-ı Gazâlî)

Ey oğlum! Sana nasîhatim şudur ki: Takvâya, Allah korkusu ile haramlardan kaçma ipine iyi sarıl. Eğer bu günün dünden, yarının da bugünden daha hayırlı olmasını temin edebilirsen bunu yap. Namaz kılarken vedâ edip ayrılacak olan kimsenin namaz kılışı gibi kıl. Çok ihtiyaç peşinde koşmaktan, özür beyan etmek zorunda kalacağın işi yapmaktan sakın. (Avn bin Abdullah)

Alay edenlere, zarar yapacaklara nasîhat verilmez. Nasîhat, birinin yüzüne karşı olmamalı, umûmî olarak ortadan söylenmelidir. Hiç kimse ile münâkaşa etmemelidir. (Muhammed Bağdâdî)

Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki: Muhakkak ki, Allahü teâlâdan korkan nasîhat alacaktır. (A’lâ sûresi: 10) Din nasîhattir. (Hadîs-i şerîf-Miftâh-ül-Cenne) Nasîhat vermek dînimizin birinci vazîfesidir. (İmâm-ı Gazâlî) Nasîhat vermek kolaydır. Nasîhati kabûl etmek güçtür. Çünkü, nefislerine uyanlara, dünyâ zevklerinin peşinde koşanlara, nasîhat acı; haramlar ise tatlı gelir. (İmâm-ı Gazâlî) Ey oğlum! Sana nasîhatim şudur...

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın