HESABIM
Üye Ol

TESLİMİYET

TESLİMİYET

Peygamberlerden birine Allah tarafından, «İste ki, sana verilsin,» denildi. Bunun üzerine o Peygamber şunu dedi: «Her yö­nüyle âlim olan biri her yönüyle câhil olan birine, «İste de vereyim,» di­yor! Bana yararlı olanın ne olduğunu nerden bileyim ki, onu isteyeyim? Yine Sen, benim için seçim yap ki, kurtuluşa ereyim.» Yağmurları, rızıkları, fikirleri, ahlâkı taksim ve takdir...

Haberin Tarihi: 28 Kasım 2013 - Okunma Sayısı:687 defa okundu.

Peygamberlerden birine Allah tarafından, «İste ki, sana verilsin,» denildi. Bunun üzerine o Peygamber şunu dedi: «Her yö­nüyle âlim olan biri her yönüyle câhil olan birine, «İste de vereyim,» di­yor! Bana yararlı olanın ne olduğunu nerden bileyim ki, onu isteyeyim? Yine Sen, benim için seçim yap ki, kurtuluşa ereyim.»

Yağmurları, rızıkları, fikirleri, ahlâkı taksim ve takdir eden O’dur. Yer ve göğün bütün yaratıkların bütün işlerini ebediyyen seçen, idare eden hep O’dur. Nitekim, «Gökyüzünden, yeryüzüne, her işi O idare eder,» İlâhî kelâmıyla kullarını müjdeleyen yine O’dur. Öyleyse, Allah, her bilgin­den daha bilgin, her güçlüden daha güçlü, her acıyandan daha acıyıcı, her zenginden daha zengin, her hikmetli kişiden daha hikmetli ve her doğru ki­şiden daha vefalı iken, herşeyi O’na bırakıp O’na teslim olmak zevk ve safa İken, neden bütün işlerini O’na ısmarlayıp, O’nun idaresine teslim olmaz­sın? Öyleki, O, ilminin letafeti ve idâresinin güzelliğiyle, senin aklının ulaşa­madığı ve anlayışının idrak edemediği işleri senin için seçsin de kalbin, o ağır yükün altından çıkıp sevinç ve huzurla İlâhî dostluk meclisine gitsin.

Bir Yorum Yazın