HESABIM
Üye Ol

AYIN YÖRÜNGESİ

AYIN YÖRÜNGESİ

“Ay’a gelince, biz onun için de birtakım uğrak yerleri takdir ettik; sonunda o, eski bir hurma dalı gibi döndü (döner). Ne günesin aya erişip-yetişmesi gerekir, ne de gecenin gündüzün önüne geçmesi. Her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedir.” (Yasin Suresi, 39-40 ) Ay yörüngesinde seyrederken dünyanın bazen önüne bazen arkasına geçer. Ayni zamanda dünyayla birlikte günesin...

Haberin Tarihi: 23 Şubat 2015 - Okunma Sayısı:458 defa okundu.

“Ay’a gelince, biz onun için de birtakım uğrak yerleri takdir ettik; sonunda o, eski bir hurma dalı gibi döndü (döner). Ne günesin aya erişip-yetişmesi gerekir, ne de gecenin gündüzün önüne geçmesi. Her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedir.” (Yasin Suresi, 39-40 )

Ay yörüngesinde seyrederken dünyanın bazen önüne bazen arkasına geçer. Ayni zamanda dünyayla birlikte günesin etrafında da döndüğünden uzayda sürekli “S” harfi benzeri bir yörünge çizer. Ayin uzaydaki bu yörüngesinin sekli, kurumuş hurma ağacı dalına oldukça benzemektedir

Ay dünyanın etrafında saatte 3659 km gibi büyük bir hızla hareket eder. Ay, ancak bu yüksek hızı nedeniyle dünyanın kuvvetli çekim gücünden korunabilmektedir. Ay, hızının daha yavaş olması halinde dünyaya çarpabilecek, daha hızlı olması durumunda ise uzaya savrulacaktı.

Ayın büyüklüğü ve dönüş hızı dünyayı etkilemekte ve gel-git dediğimiz olaya sebep olmaktadır. Ayin çekim kuvvetinin biraz daha fazla olması halinde dünyanın büyük bölümü bir anda sular altında kalabilirdi.

 

Bir Yorum Yazın